Toksyna botulinowa to substancja białkowa powszechnie stosowana w medycynie estetycznej do redukcji zmarszczek. Właściwości botoksu sprawiają, że może on być również wykorzystywany do leczenia bruksizmu. W ostatnim czasie ta metoda leczenia cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony pacjentów.

Najczęstsze przyczyny bruksizmu i jego skutki

Bruksizm to przypadłość polegająca na niekontrolowanym zaciskaniu zębów lub zgrzytaniu nimi w wyniku zbyt mocnego zaciskania się mięśni żwaczy. Chociaż istnieją przypadki dziennego bruksizmu, objawy najczęściej pojawiają się nocą podczas snu. Występowaniu tej choroby sprzyjają takie czynniki jak przewlekły stres, nerwica oraz depresja. Przyczyną bruksizmu mogą być także wady zgryzu, niedobory magnezu, a także predyspozycje genetyczne. W przypadku dzieci zgrzytanie zębami może być wywołane przez pasożyty układu pokarmowego, takie jak owsiki. Nieleczony bruksizm prowadzi do ścierania się zębów, pojawienia się bólu głowy, szumów usznych, a także do uszkodzenia stawów skroniowo żuchwowych.

Toksyna botulinowa w walce z bruksizmem

Jeden ze sposób leczenia bruksizmu polega na podaniu pacjentowi toksyny botulinowej. To neurotoksyna, która blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co powoduje rozluźnienie mięśni. Botoks wstrzykuje się bezpośrednio w mięśnie żwacze, znajdujące się w kącie żuchwy na wysokości ucha. W wyniku działania toksyny botulinowej dochodzi do ograniczenia aktywności mięśniowej w miejscu jej wstrzyknięcia. Po zabiegu pacjent odczuwa stopniowe rozluźnienie mięśni. W wyniku zniwelowania szczękościsku dochodzi do redukcji nieprzyjemnych objawów w postaci porannego bólu głowy oraz napięcia mięśni szyi. Zabieg z wykorzystaniem botoksu stanowi skuteczną alternatywę dla innych metod leczenia, polegających na zastosowaniu szyny relaksacyjnej lub poddawaniu się zabiegom fizjoterapeutycznym.

Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu

Leczenie bruksizmu botoksem cieszy się rosnącą popularnością ze względu na szybkość i skuteczność działania. Pierwsze efekty widoczne są już po 2-3 dniach. To zdecydowanie szybciej niż w przypadku innych metod leczenia. Dodatkowo zabieg wstrzyknięcia botoksu jest bezbolesny i małoinwazyjny, tymczasem leczenie fizjoterapeutyczne, podobnie jak noszenie szyny relaksacyjnej jest długotrwałe oraz nieprzyjemne. Pacjenci, którzy poddali się zabiegowi wstrzyknięcia botoksu w mięśnie żwaczy, nie wymagają rekonwalescencji. W miejscu nakłucia może jedynie pojawić się niewielkie zasinienie. Warto podkreślić, że wiele osób, a w szczególności kobiet, decyduje się na leczenie bruksizmu botoksem również ze względów estetycznych. W wyniku podania toksyny botulinowej mięśnie żwaczy ulegają osłabieniu, co prowadzi do złagodzenia rysów twarzy. Dzięki temu twarz staje się mniej kwadratowa, zyskując smuklejszy i bardziej atrakcyjny wygląd.

Podsumowanie

Wyjątkowe właściwości botoksu sprawiają, że substancja ta znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie. Leczenie bruksizmu tą neurotoksyną jest bezpieczne i skuteczne, a efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 8 miesięcy.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like