Alkomat to podstawowe wyposażenie każdego patrolu drogówki. W okresie świątecznym policjanci prowadzą wzmożone kontrole stanu trzeźwości, by skutecznie wyłapać wszystkich pijanych kierowców. Czasem nawet niewielkie spożycie alkoholu może spowodować, że kierowca nie będzie mógł wsiąść do auta przez kilka godzin. Wówczas dobrze skalibrowany alkomat osobisty pomoże w podjęciu odpowiedzialnej decyzji o prowadzeniu auta. A co jeszcze warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Alkomat osobisty – poznaj jego zalety

Nowoczesne alkomaty osobiste są niewielkie i poręczne, dzięki czemu można je zabrać ze sobą na każdą imprezę. Podczas świąt lub zabawy sylwestrowej takie urządzenie szybko zmierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Na tej podstawie goście będą wiedzieli, czy mogą prowadzić samochód, czy powinni jeszcze zaczekać lub wstrzymać się z powrotem do rana. Alkomat osobisty jest bardzo wrażliwy i potrafi wychwycić nawet niewielkie ilości alkoholu. Podczas świąt goście mogą wypić do obiadu kilka lampek wina. Taka dawka alkoholu zwykle nie ma wpływu na ich zachowanie, co nie oznacza, że są całkowicie trzeźwi. Wówczas tylko badanie alkomatem osobistym jest w stanie wykazać, czy goście będą mogli bezpiecznie prowadzić samochód.

Alkomat osobisty – jaki model wybrać na święta?

Alkomat osobisty można nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie, a jego użycie jest niezwykle intuicyjne. Obecnie na rynku klienci znajdą modele z sensorem półprzewodnikowym lub sensorem elektrochemicznym. Alkomat z sensorem półprzewodnikowym może być mniej dokładny, a jego zakres błędu wynosi maksymalnie 20%. Natomiast alkomat z sensorem elektrochemicznym wychwytuje tylko alkohol i charakteryzuje się niewielkim marginesem błędu. W okresie świątecznym zdecydowanie lepiej sprawdzi się alkomat elektrochemiczny, ponieważ uzyskany dzięki niemu pomiar jest bardzo zbliżony do wyniku, jaki kierowca otrzymałby po zbadaniu alkomatem policyjnym. W efekcie goście wigilijni szybko dowiedzą się, kiedy będą mogli wrócić do domu własnym samochodem.

Jak prawidłowo skalibrować alkomat?

Jeśli alkomat osobisty ma pokazać wynik, który dobrze oddaje stan faktyczny kierowcy, to trzeba go regularnie kalibrować. Proces ten polega na wprowadzeniu do oprogramowania danych wzorcowych, na podstawie których urządzenie będzie w stanie określić rzeczywiste stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Poprawna kalibracja powinna być przeprowadzona przez profesjonalny serwis w ściśle określonych warunkach. Taką usługę warto wykonać jeszcze przed Bożym Narodzeniem, by móc wygodnie korzystać z alkomatu osobistego przez cały okres świąteczny i podczas hucznej zabawy sylwestrowej.

Dobry i sprawdzony alkomat osobisty trzeba przechowywać w suchym miejscu, a najlepiej schować go do zamkniętej szafki lub nosić ze sobą w torebce. Pozostawienie urządzenia w aucie, gdy za oknem panują bardzo niskie temperatury, może doprowadzić do jego uszkodzenia lub błędnego działania. Prawidłowo użyty alkomat uchroni kierowcę przed konsekwencjami podjęcia błędnej decyzji i sprawi, że tegoroczne święta będą wyjątkowo spokojne i bezpieczne.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like