Implanty zębowe – najważniejsze zalety leczenia implantoprotetycznego
Implantologia to doskonała metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Sprawia, że czujemy się lepiej niż przy stosowaniu ruchomych protez. Mimo że nie należą do najtańszych, mają bardzo wiele zalet. Jakie są najważniejsze zalety leczenia implantoprotetycznego?
Co to jest implant?
Implant zęba to tytanowa śrubka. Pełni ona zastępczą funkcję dla korzenia zęba naturalnego. Na takiej śrubce można zamontować elementy podtrzymujące, do których specjaliści mocują mosty protetyczne lub korony zębowe. Zanim zdecydujemy się na wstawienie implantów, musimy podjąć się leczenia stomatologicznego. To lekarz podejmuje decyzję, czy u pacjenta jest możliwość wstawienia implantów – w tym celu wykonuje niezbędne badania.
Jakie znamy rodzaje implantów?
Protezy zębowe są stosowane w stomatologii od lat, ale są one często bardzo niekomfortowe dla pacjentów. Obecnie możemy stosować wiele rodzajów implantów zębowych. Między innymi są to:
Implanty cyrkonowe – wykonane z tlenku cyrkonu. Bardzo dobrze adaptuje się u człowieka, jest wytrzymały i odporny na ścieranie. Kolor tych implantów przypomina naturalne uzębienie, ponieważ ma barwę kości słoniowej. Jest to jednak stosunkowo nowy materiał i pacjenci nie są wobec niego tak ufni, jak w przypadku implantów tytanowych.
Implanty tytanowe – przyjmują się one niemal u każdego człowieka, ponieważ są zbudowane z metalu obojętnego. Jest to bardzo wytrzymały materiał, ale minusem jest jego srebrno-szary kolor.
Jakie są zalety leczenia implantologicznego?
Z zabiegów implantacji korzysta coraz więcej pacjentów, ponieważ jest to najbardziej komfortowa i najmniej kłopotliwa metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Implantów praktycznie nie widać. Dla osób, które nie wiedzą, że je posiadamy, są zupełnie niewidoczne. Korzyści jakie wynikają z leczenia implantologicznego to:
- odzyskanie pięknego uśmiechu,
- zapobieganie zanikowi tkanki okostnej,
- trwałość implantów od 10 do 30 lat,
- brak ingerencji w strukturę zdrowych zębów,
- odporność implantów na kwasy wytwarzane przez bakterie w jamie ustnej,
- wysoki komfort użytkowania implantów,
- brak ruchomych elementów,
- ułatwienie higieny jamy ustnej (implanty są mniej narażone na zniszczenie niż zęby naturalne),
- wizualne odmłodzenie.
Ponadto podczas wstawiania implantu zębowego nie czujemy bólu, ponieważ lekarz zawsze stosuje miejscowe znieczulenie.
Podsumowanie
Decydując się na leczenie implantoprotetyczne możemy liczyć na wygodę, komfort oraz łatwość w dbaniu o higienę jamy ustnej. Pacjenci z implantami czują się jakby mieli swoje własne zęby, ponieważ ich pielęgnacja niewiele różni się od dbania o zęby naturalne. Implanty zębowe możemy stosować nawet w przypadku utraty wszystkich zębów. Nowoczesne technologie i materiały pozwalają dopasować estetykę uzębienia do potrzeb pacjenta.