Prawidłowe dopasowanie systemu klimatyzacji do specyfiki pomieszczeń jest kluczowe dla jego sprawności i skuteczności działania. Zakupy „w ciemno” rzadko kończą się dobrze, zwłaszcza gdy zależy Ci na zakupie systemu do dużego domu. Taką inwestycję warto dokładnie przemyśleć, tak aby finalnie dobrać urządzenia, które okażą się po prostu przydatne. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.

Klimatyzacja split czy multi split do dużego domu?

 Na początek należy zająć się wyborem rodzaju systemu. W mieszkaniach i pojedynczych pomieszczeniach świetnie sprawdza się klimatyzacja split. Czy to samo można powiedzieć o dużym domu? A może lepiej postawić na technologię multi split? Oba rozwiązania na pewno warto ze sobą porównać.

  • Klimatyzator split składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej – to przede wszystkim sprzęty ścienne, choć w sklepach sprzedawane są również konstrukcje sufitowe, ścienno-sufitowe, czy też podłogowe. Połączenie obu jednostek zapewnia sprawną wymianę powietrza i skuteczne obniżenie temperatury. Co jednak istotne, ich działanie ogranicza się do jednego pomieszczenia. Jeśli więc zechcesz rozbudować system, konieczny będzie zakup kolejnych zestawów dwóch jednostek.
  •  Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku klimatyzacji multi split. W tej technologii jednostka zewnętrzna jest jedna, ale podłączyć do niej można kilka jednostek wewnętrznych. Jak nietrudno się domyślić, da się je bez problemu zamontować je w wielu pomieszczeniach. W ramach jednego systemu jesteś więc w stanie „obsłużyć” cały dom. Co więcej, nowoczesna klimatyzacja multi split pozwala obsługiwać każdy sprzęt osobno. Dzięki temu domownicy sami mogą decydować, jakie warunki panują w konkretnych pomieszczeniach.

 Ostateczny wybór zawsze zależny jest od indywidualnych preferencji, jednak w przypadku dużych domów lepsza wydaje się klimatyzacja typu multi split. Nie musisz bowiem inwestować w kilka jednostek zewnętrznych. Wystarczy jedna, na podstawie której stworzysz cały mechanizm. Montaż oraz instalacja urządzeń to zadania dość skomplikowane, dlatego lepiej zostawić je specjalistom. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób.

Najlepszy klimatyzator do domu – na co zwrócić uwagę?

 Gdy już postawisz na konkretną technologię, pozostanie Ci już tylko wybrać właściwe sprzęty. To także bywa jednak kłopotliwe. Szczególnie wówczas, gdy są to Twoje pierwsze zakupy tego typu. Zanim wydasz pieniądze, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • ważnych parametrach technicznych, a zwłaszcza o mocy jednostek wewnętrznych, która musi zostać dopasowana do metrażu klimatyzowanych pomieszczeń. Niektórzy producenci ułatwiają wybór i wskazują, jaki jest maksymalny zasięg działania ich konstrukcji,
  • obsługiwanych funkcjach – nowoczesne klimatyzatory do domu pozwalają na swobodną regulację intensywności chłodzenia, wybór konkretnych trybów, programowanie pracy, a także obsługę dodatkowych systemów, takich jak funkcja grzania,
  • klasie energetycznej klimatyzatorów, która ułatwia ustalenie wydatków związanych z poborem prądu. Jeśli więc Twoim celem jest oszczędna klimatyzacja domowa, parametr ten powinien być kluczowy,
  • poziomie hałasu – niektóre sprzęty bywają naprawdę głośne, przez co mogą przeszkadzać w pracy i normalnym funkcjonowaniu. Lepiej więc to sprawdzić jeszcze przed zakupem,
  • miejscu montażu jednostek wewnętrznych – choć najpopularniejsze są modele ścienne, wybór jest znacznie szerszy.

Pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji okażą się również opinie innych klientów. Dzięki nim możesz upewnić się, czy interesująca Cię klimatyzacja spełnia podstawowe wymagania i czy w praktyce radzi sobie tak dobrze, jak utrzymuje producent.

Klimatyzatory do dużego domu powinny być dobierane uważnie. W takich warunkach łatwo bowiem o popełnienie błędu, który wiązać się będzie z wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Żeby więc tego uniknąć, pamiętaj o powyższych wskazówkach.

źródło: Clima Polska klimatyzatory

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like