Jakie dokumenty trzeba zabrać do zakładu pogrzebowego?
Organizacja pochówku to często trudne, bardzo bolesne, ale jednocześnie konieczne przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Zarówno mentalnie, duchowo, jak i formalnie. Dotyczy to współpracy z zakładem pogrzebowym, polegającej na wykonaniu czynności organizacyjnych. Wymagają one między innymi dostarczenia niezbędnych dokumentów. Poniżej wyjaśniamy, jakich dokładnie.
Wiele firm oferuje kompleksową pomoc w przeprowadzeniu pogrzebu. Ich wsparcie w tym trudnym czasie jest niezwykle potrzebne. Klienci nie muszą bowiem martwić się, że zapomną o czymś ważnym, co uniemożliwi zrealizowanie pochówku. Tak rozumiana pomoc polega między innymi na kontaktach z urzędami, transporcie zmarłego, czy też doborze oprawy muzycznej, kwiatów oraz strojów.
Żeby jednak całość mogła zostać przeprowadzona, osoby zgłaszające się do zakładu pogrzebowego muszą mieć ze sobą pakiet najważniejszych dokumentów. Poniżej prezentujemy je wszystkie, dzięki czemu łatwiej będzie Ci je skompletować.
Organizacja pogrzebu – karta i akt zgonu
Na początek należy wskazać na element niezbędny do zapoczątkowania całej procedury związanej z pochówkiem. Mowa tutaj o karcie zgonu, którą wystawia lekarz stwierdzający zgon – w zależności od tego, gdzie nastąpiła śmierć, będzie to lekarz zajmujący się zmarłym w szpitalu, pracownik Pogotowia Ratunkowego w przypadku wezwania karetki lub lekarz rodzinny. Co istotne, karta zgonu składa się z dwóch części:
- dokumentu dla administracji cmentarza,
- dokumentu potrzebnego do rejestracji zgonu w urzędzie.
Posiadanie wystawionej karty jest warunkiem koniecznym do uzyskania aktu zgonu, wystawianego przez Urząd Stanu Cywilnego. Trzeba się do niego udać i przekazać kartę zgonu oraz dowód osobisty – swój (jako wnioskodawcy), jak również osoby zmarłej. W trakcie tej procedury (bezpłatnej), akt zgonu otrzymasz od razu. Jest on niezbędny do organizacji pogrzebu, a także uzyskania zasiłku.
Warto podkreślić, że do Urzędu Stanu Cywilnego należy udać się w przeciągu 3 dni od śmierci bliskiego.
Pozostałe dokumenty potrzebne w zakładzie pogrzebowym
Po przedstawieniu dwóch dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia pochówku, dobrze będzie wspomnieć również o pozostałych, wymaganych w trakcie załatwiania formalności. Pracownicy zakładu przeważnie wspominają o nich w trakcie pierwszego kontaktu w sprawie przygotowania całej procedury, jednak na pewno nie zaszkodzi zaprezentować kompleksową listę.
- Zaświadczenie o zatrudnieniu – wystawiane jest przez firmę, w której osoba zmarła pracowała przed śmiercią. Jeśli nie była już zatrudniona, musisz zabrać ze sobą jej legitymację rencisty lub emeryta bądź też ostatni odcinek wypłaconego świadczenia.
- Dowód osobisty osoby zmarłej – jeżeli w Urzędzie Stanu Cywilnego nie został on unieważniony, należy dostarczyć go do zakładu pogrzebowego, który zajmie się tą procedurą. Co oczywiste, potrzebny jest również dowód osoby, która zleca przeprowadzenie pogrzebu. W niektórych przypadkach niezbędny jest także dowód osobisty współmałżonka zmarłego.
- Zaświadczenie z parafii – wymagane wówczas, gdy pogrzeb z jakichś powodów odbywa się poza parafią, do której należał zmarły.
- Potwierdzenie pokrewieństwa z osobą zmarłą – w zależności od sytuacji, będzie to akt urodzenia, czy też akt ślub.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z organizacją ceremonii pogrzebowej, formalnościami, czy innym aspektem całej procedury, zgłoś się do zakładu pogrzebowego z prośbą o udzielenie wszelkich informacji. Pracownicy firmy dokładnie wyjaśnią Ci, co musisz zrobić i w jaki sposób. Dotyczy to nie tylko niezbędnych dokumentów, ale także wyboru miejsca na cmentarzu, trumny, stroju dla zmarłego oraz wielu innych spraw, którymi trzeba się zająć.
Między innymi właśnie dlatego tak ważny wydaje się wybór odpowiedniego zakładu, który zadba o to, aby wszystko zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób. Bez dodatkowych, niepotrzebnych nerwów oraz komplikacji.