Wszelkie awarie maszyn nie są najmilej widzianymi w firmach zdarzeniami. Jednak mogą się one zdarzyć, szczególnie gdy w grę wchodzi praca ze skomplikowanymi sprzętami. A do takich z pewnością należy wózek widłowy, którego obecność jest już niemal obligatoryjna niemal w każdym przedsiębiorstwie, w których zachodzi potrzeba przewożenia cięższych ładunków. Dlatego tak ważne jest, by przeprowadzać regularnie ich serwis, aby utrzymać te maszyny w dobrej kondycji. Warto więc poznać sygnały, które wskazują, że wkrótce konieczna będzie naprawa silnika albo innych podzespołów. Jakie awarie występują najczęściej i jak je rozpoznać?

Dźwięki dochodzące z silnika

Jednym z najczęściej występujących objawów, które mogą wskazywać na konieczność przeprowadzenia serwisu wózka widłowego są nietypowe dźwięki dochodzące z silnika. Niekiedy ciężko je usłyszeć, kiedy środowisko, w którym wykonywane są prace z użyciem tego sprzętu, jest bardzo głośne.

Warto jednak zwrócić uwagę na wszelkie dźwięki świadczące, że mogą występować luzy w połączeniach poszczególnych elementów silnika. Szybkie zareagowanie na tego typu dźwięki pozwoli na przeprowadzenie naprawy silnika nim dojdzie do poważniejszych uszkodzeń.

Wibracje silnika

Jeśli w czasie pracy wózka widłowego wyczuwalne są drgania czy wibracje, to warto sprawdzić, czy któryś z elementów ruchomych silnika nie został uszkodzony. Tego typu objaw może świadczyć poluzowaniu się podzespołów. Zbyt późne zareagowanie na problemy z wyważeniem elementów ruchomych może doprowadzić do ich wyrobienia się albo – co gorsze – nagłego zablokowania się w jednej pozycji. Ta druga ewentualność jest tym bardziej groźna, gdyż może spowodować większe zniszczenia i sprawić, że naprawa silnika będzie bardziej kosztowna.

W przypadku wystąpienia wibracji, serwis wózka widłowego należy przeprowadzić możliwie jak najszybciej. Nie warto czekać, aż objaw będzie się pogłębiał. Jak wiadomo, łatwiej jest wykonać małe prace konserwatorskie, niż tracić czas i pieniądze na większe naprawy.

Szarpanie w czasie jazdy

Choć ten objaw nie jest ściśle związany z samym silnikiem, to warto na niego zwrócić uwagę i możliwie szybko rozwiązać problem. Długotrwałe bagatelizowanie tej awarii może doprowadzić do wyrobienia się wszelkich połączeń z jednostką napędową albo całkowicie ją uszkodzić.

Szarpanie w czasie rozpoczynania jazdy w przypadku elektrycznych wózków widłowych, może świadczyć o awarii sterownika. Natomiast objaw ten występujący w momencie wchodzenia w zakręty informuje o zużyciu się przegubów lub półosi. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku warto czym prędzej przystąpić do serwisu wózka widłowego.

Krótsza lub nieprawidłowa praca baterii

Nie jest to być może problem wymagający naprawy silnika, jednak warto się nim zainteresować. Szczególnie, że praca baterii ma istotny wpływ na prawidłowe działanie elektrycznej jednostki napędowej. Wszelkie oznaki, że bateria ulega zużyciu powinny być potraktowane z należytą uwagą. O ile konieczność ładowania baterii w coraz krótszych odstępach czasu powodować będzie jedynie (lub aż) przestoje, to poważniejsze awarie baterii mogą prowadzić do kosztownego serwisu wózka widłowego. Problemy z zasilaniem jednostki mogą spowodować wystąpienie spięcia, które uszkodzić zarówno podzespoły pojazdu, jak i całego silnika.

Jak łatwo zauważyć, możliwych objawów świadczących o zbliżającej się awarii wózka widłowego jest kilka. Warto wyczulić na ich występowanie każdego z ich operatorów. To oni w pierwszej kolejności zauważą niepokojące zachowanie jednostki i to od ich podejścia do problemu będzie zależało, czy serwis wózka widłowego zostanie przeprowadzony na czas. A wszelkie naprawy silnika czy innych podzespołów warto przeprowadzać wcześniej, kiedy nie jest to jeszcze tak kosztowne.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like