Problemy psychiczne u dzieci są coraz powszechniejszym problemem. Niestety bardzo często objawy są bagatelizowane przez rodziców lub traktowane jako symptom innego schorzenia. Nieświadomość opiekunów na ten temat może prowadzić do rozwoju poważnych trudności w kolejnych latach. Kiedy warto udać się do psychologa dziecięcego?

Ogólne zaburzenia lękowe

Jednym z najczęstszych problemów psychologicznych dziecka są ogólne zaburzenia lękowe. W takim przypadku obawy i strach towarzyszą dziecku niemal bez przerwy. Początkowo trudno zauważyć, że dzieje się coś niedobrego, ponieważ poziom lękowy jest stosunkowo niski. Tak naprawdę każde zdarzenie mniej lub bardziej stresujące może wywoływać strach. Dla większości rodziców takie zachowanie jest całkowicie normalne. Zwłaszcza, jeśli dziecko jest ambitne i dąży do perfekcji. Jednak każdy psycholog dziecięcy przyzna, że nieuzasadnione obawy mogą świadczyć o poważnym problemie. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, że dziecko stresuje się sprawdzianem czy występem w przedstawieniu, ale gdy takie sytuacje są nagminne, to trzeba je dokładnie obserwować. Ogólne zaburzenia lękowe mogą bowiem prowadzić do gorszej koncentracji, problemów ze snem oraz rozdrażnienia.

Zaburzenia paniczne

Jak sama nazwa wskazuje, zaburzenia paniczne, to nic innego jak ataki paniki. W odróżnieniu od ogólnych zaburzeń nasilenie lęku jest na tyle duże, że towarzyszyć może mu przyspieszona akcja serca bądź problemy z oddychaniem. W takim momencie bardzo dobrze jest znać techniki pozwalające udzielić pomocy. Jeśli już rodzice zapisali dziecko do psychologa dziecięcego, to on z całą pewnością wytłumaczy, jak powinna wyglądać współpraca z osobą w panice. Niestety nigdy nie wiadomo, kiedy taki atak może nastąpić i w jakim odstępie czasu ponownie się powtórzyć. Co ważne, kolejny napad paniki może się pojawić w obawie przed jego wystąpieniem.

Fobia społeczna

Jeżeli dziecko unika kontaktu z innymi osobami, za wszelką cenę wzbrania się przed wyjściem z domu lub odczuwa spory dyskomfort podczas nieprzyjemnych sytuacji, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmaga się z nerwicą. Fobia społeczna może być groźna dla dziecka. Zwłaszcza, gdy będzie na tyle silna, że problemem okażą się zajęcia w szkole lub zwyczajne wyjście z domu. Bagatelizowanie takich symptomów może mieć też odzwierciedlenie w przyszłości, ponieważ dziecko będzie miało trudności z nawiązywaniem znajomości i innych relacji z ludźmi.

Lęk separacyjny

Lęk separacyjny to kolejny objaw, który może wskazywać na nerwicę u dziecka. Objawia się on lękiem przed rozstaniem z jednym lub obojgiem rodziców. Zresztą wystarczy, że mały pacjent jedynie pomyśli o rozłące, a już pojawia się u niego lęk, rozdrażnienie i płacz. W takich przypadkach bardzo często dziecko próbuje wymusić na opiekunach zostanie w domu przez wskazywanie różnych symptomów trudnych do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka, jak ból brzucha, czy głowy. Jeśli nasze dziecko zmaga się z lękiem separacyjnym, to wizyta u psychologa dziecięcego będzie bardzo pomocna.

Nerwica natręctw

Nerwica natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne ,są odczuwalne przez całe otoczenie dziecka. Jednym z objawów są obsesje. Są to nawracające, przeszkadzające myśli, a drugim kompulsje, czyli zachowania odbiegające od normy, ale jednocześnie uspokajające dziecko np. ciągłe mycie rąk, częste zmiany ubrania, czy jedzenie tylko z konkretnego talerza. Kompulsje w skrajnych przypadkach mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie. Szczególnie, kiedy pacjent będzie poświęcał im zbyt wiele czasu i uwagi.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like