Co można wykryć za pomocą USG jamy brzusznej?
Ból brzucha przytrafia się każdemu z nas. Jednak bywa, że jest on szczególnie dokuczliwy lub długotrwały. Może to być sygnał poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jeśli dołożymy do tego inne objawy będzie to znak, że powinniśmy niezwłocznie zgłosić się na badanie USG jamy brzusznej. Wyjaśniamy, kiedy należy wybrać się na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, a także co można za jego pomocą wykryć.
Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej pozwalające bezinwazyjne zbadać i ocenić narządy wewnętrzne. Jest wiarygodne, dokładne i daje możliwość obserwowania struktur wewnętrznych organizmu w czasie rzeczywistym. Wyniki badania są dostępne bezpośrednio po jego zakończeniu. Przy tym wszystkim badanie to jest całkowicie bezpieczne, a fale ultradźwiękowe, na których opiera się działanie aparatury USG nie wywierają żadnego negatywnego wpływu na organizm.
Badanie jamy brzusznej wykonuje się jedynie wtedy, gdy występują objawy wskazujące na stan chorobowy w obrębie narządów wewnętrznych. Warto wiedzieć, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i kiedy zgłosić się na USG brzucha. Objawami, które powinny skłonić do wykonania USG brzucha, są przede wszystkim:
- ostre lub przewlekłe bóle brzucha
- utrata masy ciała
- wyczuwalne guzy w jamie brzusznej
- nudności, wymioty, biegunka
- krwawienie zaobserwowane w moczu lub kale
- krwawienie z dróg rodnych
- trudności w wypróżnianiu
- uraz brzucha
- zmniejszenie apetytu
- profilaktycznie co kilka lat, w przypadku wystąpienia choroby nowotworowej w rodzinie
Każdy z tych objawów, a szczególnie utrzymujący się długotrwale, jest sygnałem ostrzegawczym. Należy w takiej sytuacji zgłosić się na USG jamy brzusznej. Tym bardziej, że badanie jest bezpieczne i bezbolesne, a przy tym dokładne i precyzyjne.
Jak przebiega USG brzucha?
Badanie USG jamy brzusznej nie trwa długo. Wymaga jednak minimalnego przygotowania ze strony pacjenta. Przygotowania te obejmują dbałość o dietę przez 3 dni poprzedzające badanie, rezygnację z alkoholu i papierosów. Ma to na celu wyeliminowanie gazów z układu pokarmowego, by obraz w czasie badania był wyraźniejszy i pozbawiony zakłóceń. Dlatego dieta przed badaniem jamy brzusznej powinna być lekkostrawna i pozbawiona potraw wzdymajacych. Przed samym badaniem wskazane jest picie wyłącznie wody.
Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Najczęściej lekarze zalecają, aby stawić się na nie z pełnym pęcherzem, a w trakcie badania proszą o udanie się do toalety, by drugą część przeprowadzić już z pustym pęcherzem.
Większą część badania USG jamy brzusznej przeprowadza się na powierzchni brzucha, jednak bywa, że aby lepiej uwidocznić nerki i przewody moczowe lekarz wodzi głowicą również po boku ciała, a nawet po plecach. Jest to całkowicie normalne i ma na celu precyzyjne zobrazowanie wszystkich narządów wewnętrznych pacjenta. W czasie badania USG brzucha ocenie przez lekarza podlegają żołądek i jelita, wątroba, woreczek żółciowy, śledziona, trzustka, nerki i nadnercza, przewody moczowe oraz pęcherz moczowy.
Co można wykryć podczas badania USG jamy brzusznej
Wyniki badania USG jamy brzusznej dostępne są bezpośrednio po jego zakończeniu. Jest to spora przewaga w porównaniu do innych metod diagnostycznych, również z zakresu diagnostyki obrazowej. W czasie badania lekarz dokładnie ocenia wszystkie narządy wewnętrzne zlokalizowane w jamie brzusznej, sprawdza ich budowę, położenie i rozmiar. Dzięki temu może wykryć, potwierdzić bądź wykluczyć występowanie wielu chorób.
Co można wykryć podczas badania USG brzucha? Wszelkiego rodzaju patologiczne zmiany, a więc guzki czy narośla na narządach wewnętrznych. Ich charakter musi jednak zostać potwierdzony biopsją. Ponadto USG jamy brzusznej pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie narządów lub ich powiększenie. Za jego pomocą uwidaczniają się również kamienie nerkowe oraz kamienie w woreczku żółciowym.
Niestety przy użyciu USG nie ma możliwości wykrycia choroby wrzodowej, nadżerek i polipów znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Do tego celu jest potrzebna nieco bardziej inwazyjna gastroskopia. Jednak przy całej swojej wszechstronności i wszystkich zaletach, USG jamy brzusznej jest jedną z najlepszych metod w procesie diagnostycznym.
źródło: gabinetusg.com.pl – Gabinet USG