Oczyszczanie powietrza wytwarzanego przez kompresory jest niezbędne do zachowania prawidłowej produkcji, wysokiej wydajności i dłuższej żywotności narzędzi pneumatycznych. Czystość sprężonego powietrza jest szczególnie ważna w branży spożywczej. Filtry są głównymi urządzeniami odpowiedzialnymi za usuwanie zanieczyszczeń ze sprężonego powietrza. Dlatego decyzja o wyborze określonych filtrów do sprężarki musi być dokładnie przemyślana. Wyjaśniamy opcje i podpowiadamy, która z nich sprawdzi się najlepiej przy produkcji i przetwarzaniu żywności w branży spożywczej.

Czy każda sprężarka potrzebuje filtra?

Zdarza się, że inwestorzy, kupując kompresor, zapominają, że na tym nie kończy się dostawa sprężonego powietrza do zakładu. Filtry sprężarki nie należą do standardowego wyposażenia zestawu. Dlatego konieczne jest kupowanie filtrów odpowiednio dobranych do parametrów sprężarki powietrza, wymagań dotyczących wykorzystania sprężonego powietrza oraz charakteru całej instalacji. Ponadto konieczne jest ciągłe kontrolowanie i sprawdzanie jakości sprężonego powietrza. Bez tych komponentów czystość sprężonego powietrza może być znacznie gorsza niż oczekiwana, co szkodzi produkcji. W wielu branżach, w tym w branży spożywczej, poprawna praca sprężarki powietrza jest tak ważna, że ​​nie da się jej osiągnąć bez prawidłowego doboru urządzeń wentylacyjnych i filtrujących.

Czystość sprężonego powietrza ma kluczowe znaczenie zarówno z punktu widzenia końcowego efektu procesu produkcyjnego, jak i jakości usług świadczonych przez firmę. Tam, gdzie do obsługi narzędzi pneumatycznych wykorzystywane jest sprężone powietrze, czystość środowiska decyduje o bezawaryjnej pracy i żywotności maszyn. Brak odpowiedniej filtracji sprężonego powietrza może spowodować całkowite wyłączenie instalacji z powodu poważnych awarii lub drobnych awarii. Czystość sprężonego powietrza w branży spożywczej może mieć natomiast wpływ na zdrowie, a nawet życie ludzi. Nigdy więc nie zapominaj ani nie lekceważ konieczności zakupu i precyzyjnego doboru filtra do sprężarki powietrza.

Rodzaje filtrów do sprężonego powietrza

Na rynku dostępne są różne filtry do stosowania w systemach uzdatniania powietrza. Każdy filtr ma inny cel i specjalność, przez co sprawdzają się one w odmiennych zastosowaniach. Dzięki nowoczesnej technologii sprężone powietrze można oczyścić nie tylko z oleju, wilgoci czy cząstek stałych, ale także z zapachów i smaków. Standardowym rozwiązaniem w instalacjach sprężonego powietrza jest stosowanie filtrów ze wskaźnikiem zużycia filtra oraz pływającego filtra kondensatu. Z drugiej strony filtry węglowe do sprężonego powietrza usuwają smak i zapach ze sprężonego powietrza. Systemy sprężonego powietrza standardowo wykorzystują filtry powietrza i filtry oleju. Ich zadaniem jest usuwanie różnych zanieczyszczeń. Filtry powietrza usuwają z otoczenia wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, począwszy od wody, a skończywszy na cząstkach stałych i oleistych. Zadaniem filtrów oleju jest usuwanie zanieczyszczeń ze środka smarnego, które podczas recyklingu mogą uszkodzić smarowane elementy — w tym moduł sprężania. Na rynku dostępne są filtry o różnych stopniach filtracji, dzięki którym stopień oczyszczenia medium, jakim jest sprężone powietrze, można dostosować do potrzeb konkretnego procesu produkcyjnego.

Filtry do branży spożywczej — najwyższa czystość sprężonego powietrza

Nie ulega wątpliwości, że branża spożywcza wymaga najwyższej jakości sprężonego powietrza. Dlatego zalecane jest stosowanie filtrowania wieloetapowego przy pomocy różnych rodzajów filtrów. Zdecydowanie sprawdzą się tu filtry węglowe do sprężonego powietrza. Pozbawią one medium zarówno smaku, jak i zapachu. Dodatkowo niektóre zakłady z branży spożywczej wdrażają również stosowanie filtrów sterylnych, co także nie jest złym rozwiązaniem. Wybierając filtry do sprężonego powietrza dla branży spożywczej należy zawsze zwracać uwagę by zapewniały one osiągnięcie sprężonego powietrza klasy “0”.

 

Źródło: Nowoczesne kompresory powietrza AG Kompressoren

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like