Jaki rodzaj transportu wybrać w czasie wojny na Ukrainie?

Sytuacja, z jaką obecnie mierzą się Ukraińcy i pośrednio cała Europa, jest niezwykle trudna. Gospodarka to tylko jedna z płaszczyzn, na której zmiany odczuwają również Polacy. Gałąź transportu niezmiernie szybko reaguje na wszelkie zmiany i wahania na rynku. Mimo to, przejazdy z i do Ukrainy wciąż muszą się odbywać. Jakie istnieją możliwości?

Przejścia graniczne

Na obecną chwilę między Polską a Ukrainą funkcjonuje 8 drogowych przejść granicznych oraz 6 kolejowych. Wjazd jest stosunkowo łatwy, ale wyjazd wiąże się z oczekiwaniem w korkach nawet przez kilkadziesiąt godzin.

Samochód osobowy z pomocą dla Ukraińców

Wielu Polaków pomaga jak tylko może potrzebującym z Ukrainy. Najczęściej wsiadają w samochód i spontanicznie podejmują decyzję o wyjeździe. Głównie z zamiarem dostarczenia środków pierwszej potrzeby. Ważna jest również pomoc w przewiezieniu uciekających przed wojną (niekiedy członków rodziny). Nieprzemyślany wyjazd może się jednak zakończyć już na granicy lub okazać się bardziej kosztowny, niż zakładaliśmy. Jakie obostrzenia panują w zakresie transportu na teren Ukrainy?

Przede wszystkim Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Strefy Schengen.  Do wjazdu na jej terytorium niezbędny będzie paszport, ważny co najmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu. Konieczne jest również zabranie dowodu rejestracyjnego. Jeśli podróż odbywa się cudzym samochodem, potrzebne jest pisemne upoważnienie właściciela pojazdu. Wiza dla Polaków wymagana jest tylko w przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni.

Transport gospodarczy

Wzrasta zapotrzebowanie na dostawę drewna, zboża, czy peletu. Działające przedsiębiorstwa na Ukrainie oferują wysokie stawki. Są one spowodowane wysokim ryzykiem oraz trudnościami w zorganizowaniu transportu. Kłopot pojawia się również podczas zakupu ubezpieczenia samochodu ciężarowego i mienia. Firmy ubezpieczeniowe odmawiają go ze względu na zbyt wysokie ryzyko.

Sprawą zainteresowały się władze Ukrainy. Wpuszczają do kraju również kierowców w wieku poborowym i starają się ułatwiać przejazdy.

Zamknięta przestrzeń powietrzna

Loty są mocno ograniczone ze względu na zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą wraz z początkiem rosyjskiej inwazji. Są one obarczone zbyt dużym ryzykiem. Polskie linie lotnicze nie realizują połączeń cywilnych.

Transport kolejowy

Każdego dnia pociągi przewożą bezpłatnie tysiące uchodźców z Ukrainy do Polski i na odwrót. Organizowane są również transporty z pomocą humanitarną. Wymaga to nie lada organizacji. Płatne kursy są regularnie dostępne dla Polaków chcących się udać na Ukrainę.

Należy zachować ostrożność

MSZ odradza Polakom wjazd na terytorium Ukrainy bez ważnej przyczyny ze względów bezpieczeństwa. Jeśli istnieje jednak taka konieczność – koniecznie skorzystaj z usług dobrej firmy transportowej, czyli takiej, która zadba nie tylko o swój własny portfel, ale również o bezpieczeństwo pozdróży oraz gwarancję Twojego zadowolenia z dobrze wykonanej usługi.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like