Makuch rzepakowy stosowany w mieszankach paszowych dla drobiu jest źródłem oleju rzepakowego o korzystnym profilu chemicznym. Dzięki niemu do organizmu kury dostarczany jest kwas linolenowy z rodziny kwasów O-mega 3. Ma on bezpośredni wpływ na poprawę jakości mięsa i jaj konkretnego osobnika.

Co to jest makuch rzepakowy?

Jest to produkt uboczny produkcji i tłoczenia oleju rzepakowego. Wykorzystywany jest jako paszowy komponent będący bezpiecznym i tanim źródłem białka w żywieniu drobiu. Makuch rzepakowy znany także jako kuch lub kołacz, zawiera także duże ilości tłuszczu i niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu jest paszą wysoce energetyczną. Zawiera dużo więcej wilgoci w porównaniu do innych komponentów paszowych, dzięki wysokiej zawartości oleju.

Koszty żywienia drobiu można obniżyć dzięki możliwości mieszania popularnego kucha ze śrutami zbożowymi, wzbogaconymi dodatkowo o premiksy paszowe. Premiksy to bogate w związki mineralne, enzymy i aminokwasy mieszanki do pasz podstawowych. Żywienie drobiu paszami zawierającymi premiksy i makuch, bardzo dobrze wpływa na masę i jakość jaj, a także na barwę żółtka i wysokość białka. Zapewniają odpowiedni bilans makro- i mikroskładników w dziennej dawce pokarmowej, potrzebnych do prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz produkcji u brojlerów i kur niosek.

Makuch rzepakowy w żywieniu brojlerów

Makuch rzepakowy korzystnie wpływa na frakcję lipidową mięsa brojlerów i przyczynia się do poprawy jego wartości dietetycznej. Wzbogacony ksylanazą, czyli popularnym enzymem paszowym, może zastąpić śrutę sojową w mieszankach dla brojlerów bez wpływu na ich umięśnienie i otłuszczenie. Dzięki makuchowi zmniejsza się odkładanie tłuszczu brzusznego, a także surowego tłuszczu w mięśniach brojlerów.

Odpowiednia udział procentowy makuchu w paszach jest uzależniony od okresu karmienia i wieku brojlerów. Mieszanka paszowa przygotowywana dla starszych osobników może z powodzeniem zawierać do 10% makuchu w składzie. Dla młodszych brojlerów jego zalecany udział w paszy wynosi do 4%. W mieszankach typu starter poziom makuchu wynosi do 6 procent, a w paszy typu grower około 8%. Poziom ilości makuchu w mieszance pełnoporcjowej finiszer wynosi 10%.

Podsumowania

Prawidłowe żywienie brojlerów umożliwia osiągnięcie wysokich wyników w hodowli i przemysłowej produkcji ich mięsa. Warto postawić na sprawdzone i przebadane dodatki paszowe, które są z powodzeniem stosowane przez wielu hodowców. Makuch rzepakowy jest niewątpliwie najlepszym przykładem skutecznego i bogatego w łatwo przyswajalne białko i tłuszcze komponentu paszowego. Nie tylko przyczynia się do szybkiego wzrostu brojlera, ale także poprawia metabolizm tłuszczów i wspiera układ odpornościowy. Dzięki temu można uniknąć problemów zdrowotnych wśród stada.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like