Coraz więcej przedsiębiorców zleca transport towarów firmom zewnętrznym. Dysponują one bowiem profesjonalną flotą pojazdów, wykwalifikowanym personelem i specjalistycznymi narzędziami, co pozwala im dostarczać ładunki we wskazane miejsce w sposób terminowy i bezpieczny. Przy wyborze usługodawcy przedsiębiorcy często zwracają uwagę na koszt transportu towarów. Co wpływa na jego wysokość?

Co kształtuje koszt transportu towarów?

 

Koszt transportu towarów to wypadkowa wielu czynników. Jednym z aspektów wpływających na cenę usługi jest rodzaj transportu. Inną kwotę zapłacisz bowiem za przewóz drobnicowy (LTL – Less Truck Load), inną za przewóz całopojazdowy (FTL – Full Truck Load). W tym pierwszym przypadku na koszt transportu wpływa m.in. rodzaj i wielkość użytego pojazdu, a także faktyczna ilość (objętość, waga) jednorazowej partii. W tym miejscu warto nadmienić, że przewozy paletowe są najczęściej tańsze niż pojedyncze.

W przypadku przewozów całopojazdowych cena jest nieco stabilniejsza, gdyż płacisz głównie za wynajem pojazdu i kierowcy. Natomiast faktyczna ilość towaru i jego waga nie jest aż tak ważna, byleby nie przekraczała norm przewidzianych przez prawo i zapisanych w karcie pojazdu. Niemniej im większa ładowność samochodu, tym najczęściej więcej trzeba zapłacić za jego wynajem.

Na cenę usługi wpływ ma również odległość, jaką należy pokonać, by przetransportować ładunek z punktu A do punktu B. Im dalej trzeba dostarczyć towary, tym cena usługi jest wyższa. Koszty rosną, jeśli przewóz ma odbywać się poza granicami kraju. W kalkulacji uwzględnia się wówczas nie tylko cenę paliwa, ale i koszty załatwienia dodatkowych formalności i dostosowania transportu do wymogów obowiązujących w innych krajach.

Transport towarów – co jeszcze wpływa na jego koszt?

 

Cena usług transportowych zależy również od rodzaju ładunku. Koszty przewozu towarów niebezpiecznych i szybko psujących się będą wyższe niż koszty transportu zwykłych produktów. Te ostatnie nie wymagają bowiem zastosowania specjalistycznych pojazdów, np. chłodni, i spełnienia wyśrubowanych norm przewozu. Są również mniej podatne na zniszczenia, a ich zabezpieczenie nie nastręcza większych problemów.

Istotnym czynnikiem jest również czas, jaki upływa od złożenia zamówienia do faktycznej realizacji usługi. Jeśli zależy Ci na ekspresowym transporcie, musisz się liczyć z większymi kosztami. Ceny przewozów błyskawicznych są nawet o 50-100 proc. wyższe od przewozów realizowanych w normalnym terminie.

Ważny jest również okres świadczenia usług. Jeżeli współpraca jest regularna i ma trwać przez dłuższy czas, najczęściej można liczyć na atrakcyjne rabaty. Jeśli natomiast usługi transportowe mają być realizowane w święta lub dni wolne od pracy, ich cena będzie wyższa.

Koszt transportu towarów – mniej oczywiste kwestie, które go kształtują

 

Choć lista czynników, które wpływają na koszt transportu, już jest długa, nie uwzględnia mniej oczywistych kwestii. Jakich? Przy wycenie usług transportowych przewoźnik musi wziąć pod uwagę także koszty związane z:

  • naprawą, konserwacją i regularnymi przeglądami floty transportowej,
  • ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika,
  • załadunkiem, przeładunkiem, wyładunkiem i ewentualnym magazynowaniem towarów,

Koszt transportu determinują również ogólne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie można także zapomnieć o opłatach parkingowych i drogowych czy też kosztach związanych z wdrożeniem innowacyjnych technologii, np. śledzenia przesyłek.

Wszystko to sprawia, że trudno jednoznacznie oszacować koszt danego transportu. Dlatego większość firm oferuje usługę indywidualnej wyceny. Dzięki niej już na starcie wiesz, jakich kosztów możesz się spodziewać. Część przedsiębiorstw podaje ceny usług w przeliczeniu na jeden kilometr, jednak szacunki te mają charakter wyłącznie orientacyjny. Nie uwzględniają bowiem indywidualnych wymagań klienta. Niemniej stanowią pewną wskazówkę, która ułatwia zorientowanie się w rynkowych cenach.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like