Fotografia pozwala nam na uchwycenie ulotnej chwili i zapisanie jej na papierze w sposób niezwykle trwały. Coraz większa ilość innowacji w tej dziedzinie pozwala nam na wykonywanie zdjęć wysokiej jakości. Na klasę zdjęcia wpływa przede wszystkim ostrość obrazu.

Często jest ona wykorzystywana do wskazania tego co na zdjęciu odgrywa najistotniejszą rolę, w skutek czego wysuwa się na pierwszy plan.

Tło, na takim zdjęciu, jest rozmazane, co dopełnia całą fotografię, która nabiera dzięki temu tajemniczości i wyjątkowości. Obecnie występuje wiele efektów zdjęciowych, dzięki którym fotografie zabierają nas do innego wymiaru. Jednym z nich jest efekt bokeh. Poniżej dowiesz się co to jest bokeh oraz jak uzyskać rozmyte tło na zdjęciu.

Co to jest bokeh

Określenie bokeh pochodzi z języka japońskiego od słowa ,,boke” oznaczającego rozmycie. Sposób odzwierciedlenia na zdjęciu nieostrych obiektów nazywamy efektem bokeh. Obiekty te na zdjęciu przybierają wygląd małych gwiazdek lub kółek pojawiających się na krawędziach obiektów.

Tło bokeh jest miękkie i rozmyte, stąd też pozwala na wprowadzenie magicznego klimatu w danej fotografii. Styl bokeh dopełnia ostre części obrazu, a efekt oddawania nieostrości jest tak malowniczy, że jego oglądanie wzbudza zachwyt u większości osób.

Jakie czynniki mają wpływ na efekt rozmycia

Uzyskanie efektu bokeh zależy od kilku czynników. Do jego uzyskania potrzebny jest odpowiedni obiektyw, przysłona oraz matryca aparatu. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju sprzętu każde ze zdjęć z efektem bokeh jest oryginalne i unikatowe.

Obiektyw i przysłona

Do uzyskania efektu rozmycia obrazu potrzebny jest nam zaawansowany obiektyw. To on odgrywa kluczową rolę w dążeniu do rozmycia fragmentu zdjęcia. Warto mieć na uwadze, iż odpowiedni obiektyw, potrafi stworzyć efekt bokeh w bardzo naturalnie wyglądający sposób. Odpowiednia konstrukcja optyczna, optyka oraz kształt przysłony gwarantuje nam idealnie, subtelnie wyglądający bokeh efekt. Kształt przysłony uzależniony jest od liczby listków przysłony. By uzyskać znakomite nieostre zdjęcia powinna ona zawierać ich jak najwięcej, dzięki czemu jej ułożenie będzie jak najbardziej zbliżone do koła, co jest pożądane przy tworzenie efektu bokeh.

Matryca

Śwatłoczuła matryca jest również istotnym elementem wpływającym na uzyskanie efektu bokeh. Im większy rozmiar sensora w aparacie, tym płytsza głębia ostrości. Odpowiednia wielkość matrycy umożliwia uzyskanie efektu bokeh. Rozmazane tła na zdjęciu najłatwiej uzyskamy przy pomocy aparatów pełnoklatkowych.

Jak stworzyć zdjęcie z efektem bokeh

Jak wyżej zostało wspomniane, efekt bokeh, w dużej mierze uzależniony jest od sprzętu jaki posiadamy. Jednak nie oznacza to, iż nieposiadanie profesjonalnego obiektywu, wyklucza nas z zabawy z tym efektem.

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest ustawienie dużego otworu przysłony, z racji tego, iż do pracy z tym efektem, potrzebne jest uzyskanie małej głębi ostrości. W konsekwencji tego ustawienia pierwszy plan będzie ostry zaś każdy kolejny będzie pięknie rozmyty. Niektórzy z fotografów, wybierają analogiczną sytuację i podejmują się wyzwania rozmycia pierwszego planu, a drugi i kolejny pozostawiają ostry.

Warto wiedzieć, iż efektowi bokeh sprzyjają wszelkie źródła światła. Na fotografii powinny być one oddane jako nieostre, dzięki czemu możemy uzyskać efekt gwiezdnej otoczki wokół ostrego, pierwszego planu.

Zastosowanie efektu rozmycia może mieć miejsce również w fotografii porterowej. W tym przypadku na rozmycie wpływa odległość obiektu od obiektywu i płaszczyzny ostrości. Im znajdują się one dalej, tym łatwiej jest odwzorować je jako nieostre i rozmyte. Bardzo ważnym jest, iż efekt bokeh w zdjęciach portretowych, często wykonywany jest po to, by tło nie odwracało uwagi od modela.

Efekt bokeh potrafi nadać odpowiedniego klimatu każdej fotografii. Piękne, rozmyte tła w postaci kółek bądź gwiazdek, przemienią każdą fotografię w nostalgiczne uniesienie. Warto pamiętać, iż jego osiągniecie, nie jest prostym zadaniem. Jednak zabawa z nim pozwoli na odkrywanie nowych technik oraz z czasem może stać się naszym znakiem rozpoznawczym.

Źródło: ABFoto.pl

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like