Chociaż mówi się, że w branży IT panuje rynek pracownika, nie oznacza to, że zatrudnienie można znaleźć bez jakiegokolwiek wysiłku. Jak więc efektywnie szukać pracy w sektorze IT i przechylić szalę korzyści na swoją stronę?

Praca IT – bez CV ani rusz

 

Poszukiwanie pracy – nawet w branży IT – to nie lada wyzwanie, które bywa okupione wieloma trudami: wertowaniem setek ogłoszeń, odpowiadaniem na maile i telefony, przeprowadzaniem rozmów z rekruterami. Zdarza się, że mimo najszczerszych chęci poszukiwania zatrudnienia się wydłużają. Pojawia się frustracja i lęk o przyszłość. Jak więc zadbać efektywność podejmowanych działań?

Jedną z najważniejszych kwestii jest przygotowanie atrakcyjnego CV. Firmy cenią sobie kreatywność. Dlatego standardowy szablon lepiej zastąpić bardziej oryginalnym. Unikaj jednak przerostu formy nad treścią. W CV nie może bowiem zabraknąć informacji dotyczących Twojego doświadczenia, umiejętności i wykształcenia. Ponadto, musi mieć ono przejrzystą strukturę, tak aby osoba, która je przegląda, mogła szybko znaleźć wymagane dane.

W CV warto wyszczególnić także kompetencje miękkie. To właśnie one bowiem determinują to, czy kandydat odnajdzie się w miejscu pracy. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy i rekruterzy zwracają na nie uwagę. Jakie kompetencje miękkie są szczególnie mile widziane u kandydata ubiegającego się o pracę na stanowisku IT?

  •       komunikatywność,
  •       umiejętność pracy w zespole,
  •       umiejętność pracy pod presją czasu,
  •       kreatywność,
  •       zdolność analitycznego myślenia.

Znaczenie kompetencji miękkich w branży IT nieustannie rośnie. To właśnie dzięki nim pracownik dobrze wywiązuje się z powierzonych mu zadań i jest w stanie współpracować z innymi członkami zespołu. Zamieszczając je w CV, udowadniasz, że jesteś na bieżąco z trendami.

Jak efektywnie szukać pracy w branży IT? Rola portfolio

 

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia w branży IT, do CV dołącz portfolio. Odpowiednio przygotowane jest formą autopromocji, która zachęca przedsiębiorcę lub rekrutera do kontaktu. Umieść w nim swoje najlepsze projekty i prace, które poświadczają nie tylko znajomość technologii, języków programowania i bibliotek, ale również Twoje kompetencje miękkie.

Portfolio daje szansę na wyróżnienie się na tle konkurencji. Nawet jeśli dopiero raczkujesz w branży IT, stwórz własny zbiór projektów. Choć nie będzie on zawierał zbyt wiele pozycji, pokaże potencjalnemu pracodawcy Twoje silne strony i udowodni, że poważnie traktujesz pracę w branży IT.

Pamiętaj, Twoje portfolio może mieć formę prezentacji multimedialnej, strony internetowej czy też aplikacji mobilnej. Żeby ułatwić sobie pracę nad nim, wykorzystaj gotowy kreator.

Praca w IT – wsparcie agencji HR

 

Jeśli samodzielne rozsyłanie CV i portfolio nie przyniosło pożądanych rezultatów, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji HR. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się kojarzeniem pracodawców i osób szukających zatrudnienia. Żeby więc zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrej pracy, warto wybrać taki podmiot, który specjalizuje się w branży IT. Dzięki znajomości realiów rynkowych w należyty sposób zadba on o Twoje interesy.

Współpracując z profesjonalną agencją HR, zyskujesz dostęp do wielu ogłoszeń, i to zarówno od pracodawców krajowych, jak i zagranicznych. Możesz samodzielnie filtrować oferty i odpowiadać jedynie na wybrane, a nawet zlecić cały proces poszukiwania pracy agencji. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj, część działających na rynku podmiotów oferuje również doradztwo personalne. Dzięki współpracy ze specjalistą łatwiej zdefiniujesz swoje mocne strony i lepiej przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zwiększy to efektywność poszukiwań.

Żeby znaleźć atrakcyjne zatrudnienie w sektorze IT, warto działać. Wbrew bowiem pozorom rzadko kiedy to praca „znajduje” pracownika. Jeśli chcesz zwiększyć efektywność poszukiwań, skorzystaj z usług agencji HR. Wyspecjalizowany podmiot zagwarantuje Ci dostęp do wielu ogłoszeń i wszelkie niezbędne wsparcie.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like