Na czym polega recykling paneli fotowoltaicznych?
Fotowoltaika jest uznawana za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania prądu. Wykorzystuje bowiem odnawialne źródło energii, jakim jest Słońce, i nie generuje żadnych zanieczyszczeń. Za jej atut uznaje się również fakt, że panele fotowoltaiczne podlegają recyklingowi. Na czym polega ten proces?
Recykling paneli fotowoltaicznych – co to jest?
Panele fotowoltaiczne to najbardziej charakterystyczny element instalacji fotowoltaicznej. Jak jednak wszystkie części podlegają zużyciu. Szacuje się, że ich żywotność może sięgać nawet 30 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem. Nie da się jednak przeciwdziałać temu, że z biegiem lat ich wydajność spada, w związku z czym produkują coraz mniej prądu, aż w końcu wymagają wymiany. Co wówczas należy z nimi zrobić?
Wśród dostępnych rozwiązań wymienia się m.in. ich utylizację oraz składowanie paneli na wysypiskach. Nie są to jednak zalecane metody. Eksperci odrzucają je, gdyż są nieekologiczne i nieekonomiczne. Polecają natomiast recykling. Jak on wygląda?
Najogólniej mówiąc, recykling paneli fotowoltaicznych to proces pozwalający na ponowne wykorzystanie surowców użytych do ich produkcji. Jak wskazują badacze, obecna technologia pozwala na odzysk około 90 proc. materiałów, z których są wykonane panele fotowoltaiczne.
Na czym polega recykling paneli fotowoltaicznych?
Żeby możliwe było ponowne wykorzystanie surowców użytych do produkcji paneli fotowoltaicznych, muszą one przejść wieloetapowy proces. W pierwszym kroku oddziela się aluminiową ramę od reszty modułu, a następnie elementy wykonane ze szkła i aluminium poddaje się procesowi mielenia, a poszczególne surowce są od siebie oddzielane przy pomocy specjalistycznych separatorów optycznych i stołów densytometrycznych.
Inna procedura recyklingu obejmuje oddzielenie aluminiowej ramy od reszty modułu, a następnie przetopienie aluminiowych i szklanych części, tak aby usunąć plastik. W konsekwencji wyodrębnione zostają wafle krzemowe, które są wytrawiane, a w następnym etapie wzbogacane procesami chemicznymi, dzięki czemu odzyskują pierwotne właściwości. W konsekwencji mogą zostać powtórnie wykorzystanie, nie tylko do budowy nowych ogniw, ale także w budownictwie czy też do produkcji pokryw studzienek kanalizacyjnych. Reszta komponentów jest poddawana utylizacji.
Na rynku dostępne są również cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne. Ich recykling przebiega w nieco odmienny sposób. Ogniwa w całości trafiają do niszczarki, w której są rozkładane na drobne frakcje. Pozwala to odzyskać ok. 90 proc. szkła. Pozostałe surowce są oddzielane przy wykorzystaniu ruchu obrotowego, a następnie poddaje się je dalszej obróbce.
Recykling paneli fotowoltaicznych a prawo
Unijna dyrektywa WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment Directive) uznaje panele fotowoltaiczne za urządzenia elektroniczne. W związku z tym wymaga 85 proc. skuteczności w odzyskiwaniu surowców, z czego minimum 80 proc. musi zostać spożytkowane w recyklingu lub dalszej produkcji.
Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, to producenci paneli fotowoltaicznych powinni pokryć koszty ich zbiórki i przetwarzania. Jednak przepisy w Polsce nie są tak precyzyjne i nie definiują wprost, kto jest odpowiedzialny za recykling zużytych modułów. Właściciel instalacji fotowoltaicznej musi się więc zatroszczyć o to sam. W tym celu musi zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która zajmuje się utylizacją paneli.
Ile zatem wynosi koszt takiej usługi? Wszystko zależy od wagi paneli fotowoltaicznych. Średnio należy zapłacić 1,5 zł za kilogram ogniw. Do ceny należy doliczyć koszty dojazdu, jeśli to firma zajmująca się utylizacją ma odebrać zużyte elementy.
Rynek recyklingu paneli fotowoltaicznych w Polsce dopiero raczkuje. Można jednak spodziewać się jego dynamicznego rozwoju, gdyż fotowoltaika staje się coraz popularniejszym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej. Z roku na rok będzie się więc powiększać liczba ogniw wymagających utylizacji.
źródło: inverter.com.pl – fotowoltaika dla domu