Metalowe schody wewnętrzne – porady, aranżacje
Stalowe schody wewnętrzne od lat wiodą prym wśród innych tego typu produktów wyposażenia domu, wypierając coraz częściej tradycyjne schody z drewna i żelbetu. Swoją popularność schody z metalu zawdzięczają nie tylko klasycznej i stylowej konstrukcji, ale także właściwościom wytrzymałościowym stali nierdzewnej, z której są zrobione. Jaki model schodów stalowych wybrać i czym się kierować przy ich zakupie?
Stalowe schody wewnętrzne – design dopasowany do Twoich potrzeb
Ogromną zaletą stalowych schodów jest możliwość dopasowania ich do właściwie każdego rodzaju wnętrza, bez konieczności zmiany jego architektury i wystroju. Schody wewnętrzne z metalu pasują zarówno do nowoczesnych i surowych pomieszczeń, idealnie oddając ich harmonię i prostotę, jak i do bardziej klasycznych domów utrzymanych w ciepłych tonach. Bardzo chętnie schody tego typu są także montowane w małych mieszkaniach z antresolą.
Jedną z popularniejszych form stalowych schodów wewnętrznych są schody zabiegowe. One także najczęściej spotykane są w niewielkich domach, w których często brakuje miejsca na duże schody jednobiegowe. Do dużych domów, w których nie ma problemu z ograniczoną przestrzenią, polecane są z kolei nowoczesne i bardzo efektowne schody stalowe ażurowe. Charakteryzują się one żeberkową konstrukcją, która sprawia, że schody wewnętrzne tego typu wtapiają się w otaczające ich sprzęty, tworząc dla nich designerskie tło. Schody ażurowe mają też tę przewagę nad innymi rodzajami schodów, że pozwalają naturalnie doświetlić przestrzeń, w której się znajdują, szczególnie jeśli występują w duecie ze szklanymi balustradami. Innym typem schodów z metalu są bardzo popularne wśród miłośników niebanalnych, ale zarazem prostych rozwiązań architektonicznych schody stalowe kręcone. Sprawdzają się one zarówno w niewielkich mieszkaniach dwukondygnacyjnych, jak i ciekawe dopełnienie większych przestrzeni w domach jednorodzinnych, np. jako wyróżniające się wejście na antresolę lub poddasze.
Schody wewnętrzne z metalu – postaw na jakość
Schody wykonane ze stali nierdzewnej są doceniane przez inwestorów nie tylko za ich ciekawy design, ale i właściwości samej stali. Stal jest bardzo wytrzymała i znosi zarówno duże obciążenia, jak i wykazuje właściwości wytrzymałościowe na uszkodzenia mechaniczne i rdzę. Z tych powodów schody z nierdzewki są pożądanym produktem, jeśli chodzi o ich montaż na zewnątrz budynków. Oprócz walorów wizualnych schody stalowe zyskują zatem także pod względem praktycznym. Stal nierdzewna, z której wykonuje się stalowe schody kręcone i metalowe schody zabiegowe nie musi być ani dodatkowo zabezpieczana środkami konserwującymi, ani poddawana szczególnym zabiegom pielęgnacyjnym, co czyni z niej surowiec nie tylko bezproblemowy pod względem obsługi, ale i bardzo opłacalny. Wytrzymałość schodów stalowych sprawia, że koszt, który poniesiemy na ich zakup i montaż, jest jedynym wydatkiem, jaki będzie związany z ich instalacją w naszym domu czy firmie. W taki sam sposób możemy się obchodzić z balustradami i barierkami z nierdzewki, które zazwyczaj stanowią wyposażenie schodów z metalu.
Zalety i wady schodów ze stali nierdzewnej
Zaletą schodów ze stali nierdzewiejącej jest ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałość na nawet bardzo duże obciążenia. Schody stalowe z nierdzewki są też antykorozyjne, co przydaje się nawet w przypadku schodów wewnętrznych, zwłaszcza pomieszczeń, w których dochodzi chociażby do intensyfikacji pary wodnej i oparów produkcyjnych, np. w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Wytrzymałość stali nierdzewnej, z której zrobione są schody wewnętrzne, sprawia jednocześnie, że są one także bardzo opłacalne – do ich zakupu nie musimy już dokładać dodatkowych kosztów związanych z ich konserwacja i utrzymaniem. Schody i balustrady ze stali nierdzewnej są też bezproblemowe w utrzymaniu ich w czystości – w przypadku schodów wewnętrznych w zupełności wystarczy przetrzeć je suchą ściereczką, żeby pozbyć się drobnych zanieczyszczeń i kurzu. Wszelkiego rodzaju zatłuszczenia, odciski palców i poważniejsze zabrudzenia bez trudu wyczyścimy za pomocą delikatnego detergentu. Ogromną zaletą schodów i balustrad z metalu jest też ich uniwersalność, co sprawia, że świetnie wyglądają one zarówno w dużych, klasycznych wnętrzach, jak i niewielkich mieszkaniach utrzymanych w stylu loftowym. Niestety to, co jest niewątpliwą zaletą, a więc surowość schodów ze stali, dla innych ich użytkowników może być mankamentem. Schody ze stali nierdzewnej są bowiem zimne w dotyku, co dla wielu może być nieprzyjemnym uczuciem. Pamiętajmy też, że pomimo wytrzymałości stali nierdzewnej nie możemy tego samego powiedzieć o przedmiotach, zwłaszcza tych delikatnych, które upadną na metalowe stopnie schodów.