
Kryzys w związku – czy to dobry moment na wizytę u psychologa?
Historia każdego związku obejmuje okresy lepsze i gorsze. Zwłaszcza gdy trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Kryzysy i problemy są nieuniknione – kluczowe jest to, aby sobie z nimi radzić. Pomóc w tym może dobry psycholog dla par. Kiedy warto się do niego udać?
Psychoterapia par – charakterystyka. Jakich problemów może dotyczyć?
Pomimo rosnącej świadomości i wiedzy na temat psychoterapii, nadal wiele osób unika wizyt u specjalistów. Dotyczy to także par. Korzystanie z takiego wsparcia przez niektórych jest postrzegane jako oznaka słabości lub wręcz potwierdzenie kryzysu w związku. Zamiast tego wolą problem przemilczeć i udawać, że nie istnieje.
Niestety, najczęściej ma to destrukcyjny wpływ – nie tylko na związek, ale też na samych partnerów, którzy w skrajnych przypadkach muszą zmagać się z poważnymi stanami lękowymi, czy depresją.
Psychoterapii dla par nie należy się bać. Wręcz przeciwnie. Może okazać się szansą na poprawę relacji, a co za tym idzie, zwiększenie jakości codziennego, wspólnego życia. A jeśli będzie to niemożliwe, przynajmniej pozwoli na łagodniejsze przejście przez proces rozstania.
Kiedy warto zapisać się na psychoterapię dla par?
- Gdy zmagacie się z kryzysem w związku i nie jesteś w stanie określić jego przyczyny, jak również sposobu na rozwiązanie problemu.
- W sytuacji, gdy wpływ na Wasze relacje ma jakieś wydarzenie (śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, choroba itd.).
- W przypadku częstych kłótni, które powodowane są przez błahe sprawy.
- Wówczas, gdy trudno jest Wam się porozumieć, a wspólne życie staje się problematyczne.
- W czasie utrzymującego się stanu napięcia lub odmiennego postrzegania rozkładu sił w związku.
- W przypadku braku zaangażowania z jednej lub z obu stron.
Na czym polega psychoterapia par? Jak psycholog może pomóc?
Przebieg psychoterapii, a także jej „organizacja”, w dużej mierze zależy od osób zgłaszających się do psychologa i problemów, z jakimi się zmagają. Celem terapeuty zawsze jest jednak pomoc partnerom w próbie innego, obiektywnego spojrzenia na dotychczasowe relacje. Wszystko po to, aby możliwe stało się zidentyfikowanie źródła obecnego stanu, jak również rozmowa na ten temat. Ze zrozumieniem i bez rzucania wzajemnych oskarżeń.
W trakcie pierwszej konsultacji psycholog skupia się na poznaniu swoich pacjentów i ich sytuacji. Już samo wypowiedzenie na głos problemów otwiera drogę do rozmowy i poprawy relacji. Partnerzy mają bowiem okazję dowiedzieć się, co nie funkcjonuje i dlaczego tak się dzieje.
Gdy zachodzi taka potrzeba, specjalista przygotowuje plan terapii, który następnie jest konsultowany i wdrażany w trakcie kolejnych spotkań. Mogą odbywać się co tydzień, co dwa tygodnie lub w nieregularnych odstępach.
Czy warto zapisać się na psychoterapię dla par? Jak wybrać poradnię?
Gdy kryzys w związku się pogłębia i nie widać sposobów jego rozwiązania, wizyta u psychologa może okazać się jedyną szansę na poprawę sytuacji. A już na pewno wówczas, gdy partnerzy nie potrafią ze sobą rozmawiać na ten temat.
Terapia stwarza szansę na znalezienie drogi do uzyskania kompromisu. Obie strony mogą przedstawić swój pogląd na całą sprawę, a także opowiedzieć o swoich lękach i problemach. Dzięki temu łatwiej jest wspólnie pracować nad związkiem.
Oczywiście, zanim udacie się do gabinetu, musicie wybrać odpowiednią poradnię. Koniecznie taką, która specjalizuje się w psychoterapiach dla par. Poza analizą oferty sprawdźcie dokładnie psychologa. Wiele cennych informacji znajdziecie w opiniach innych pacjentów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. W ten sposób zyskasz pewność, że masz do czynienia z właściwym człowiekiem.
Psychoterapia par może pomóc naprawić związek lub rozwiązać go możliwie bezboleśnie, tak aby obie strony nie czuły się pokrzywdzone. Na szczęście dobrych specjalistów nie brakuje, dlatego nie pozostaje nic innego, jak zapoznać się z ofertą w Twoim mieście.
źródło: Poradnia Psychologiczna Warszawa – Dla Dobra Umysłu
