Jak zadbać o dobre warunki w kurniku?
Każdy hodowca kur chce, aby produkowane w jego gospodarstwie jaja i mięso były jak najlepszej jakości. Żeby to osiągnąć, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie wyżywienie i komfort życia kur.
Odpowiednia lokalizacja to podstawa
Aby zapewnić kurom dobre warunki życia, należy przede wszystkim dokładnie przemyśleć miejsce postawienia kurnika. Szczególną uwagę powinno zwrócić się na takie aspekty jak:
- wilgotność gleby przy kurniku,
- poziom nasłonecznienia oraz wietrzność miejsca przeznaczonego na kurnik,
- ilość wolnej przestrzeni dookoła kurnika.
Wilgotność gleby przy kurniku
Jednym z ważniejszych warunków odpowiedniej lokalizacji dla kurnika jest poziom wilgotności gleby. Kury to zwierzęta ciepłolubne, przez co źle znoszą jakąkolwiek wilgoć. Poziom wód gruntowych ziemi, na której stawia się kurnik, nie może więc przekraczać jednego metra pod poziomem gruntu. Oprócz tego, aby dodatkowo zwiększyć komfort kurnika, najczęściej nie stawia się go bezpośrednio na ziemi, a na podwyższeniu (np. wylewce z betonu).
Poziom nasłonecznienia i wietrzność
Oprócz tego, że są ciepłolubne, kury są także światłolubne. Oznacza to, że nie lubią przebywać w ciemności i najlepiej czują się na słońcu. Tak więc, aby zapewnić im właściwe warunki, należy zadbać o odpowiednie naświetlenie kurnika – powinien on stać w miejscu, gdzie dociera dużo promieni słonecznych i być wyposażony w okna (najlepiej duże, wychodzące na zachód i na wschód). Kury nie powinny być także zbytnio narażone na wiatr – przy wyborze miejsca na kurnik należy unikać wietrznych lokalizacji, a wejście do kurnika umieścić po stronie wschodniej (w Polsce wiatry wieją najczęściej od zachodu).
Ilość wolnej przestrzeni dookoła kurnika
Aby zapewnić kurom odpowiednie warunki, należy przygotować dla nich sporych wielkości wybieg, na którym zasiana jest trawa. Teren dookoła kurnika powinien być oczywiście ogrodzony, aby zapobiec ucieczkom kur oraz potencjalnym atakom drapieżników.
Jak wyposażyć kurnik?
Oprócz wybrania właściwej lokalizacji na kurnik, trzeba także pomyśleć o jego wyposażeniu. Musi on posiadać odpowiednią ilość grzęd (na jedną żerdź powinno przypadać 4-5 kur), aby w kurniku nie panował zbytni ścisk. Nie wolno zapominać także o poidłach i dodatkowym oświetleniu, które potrzebne jest szczególnie podczas krótkich, zimowych dni. Jednak najważniejsze jest ścielenie drobiu, inaczej nazywane także ściółkowaniem. Polega ono na przykrywaniu podłogi w środku kurnika za pomocą słomy. Słoma uznawana jest za najlepszy materiał do ściółkowania – dzięki wodochłonności reguluje wilgotność w kurniku, a także wchłania wiele szkodliwych substancji zawartych w odchodach kur. Aby hodowane kury można było uznać za kury z wolnego wybiegu, słoma ta powinna pokrywać co najmniej 1/3 powierzchni podłogi w kurniku. W przypadku posiadania dużego kurnika, wykładanie takiej powierzchni słomą jest bardzo męczące – w takim wypadku pomocna może okazać się ścielarka do kurnika.
Podsumowanie
Aby zadbać o dobre warunki w kurniku, należy zwrócić szczególną uwagę na jego lokalizację oraz wyposażenie. Kurnik powinien znajdować się w suchym, nasłonecznionym i nienarażonym na silny wiatr miejscu.