Instalacje gazów medycznych w szpitalu
Wymogi dotyczące doprowadzenia gazów medycznych w szpitalach i innych obiektach tego typu są restrykcyjne. Sprawnie funkcjonująca sieć gazów ma ogromne znaczenie podczas procesu hospitalizacji. Jakie gazy anestetyczne wykorzystuje się do tego celu? Co to jest tlen medyczny? Jak powinna wyglądać instalacja aparatury tego typu?
Gazy medyczne – przykłady i zastosowania
Gazy używane w medycynie znajdują zastosowanie w anestezjologii, diagnostyce oraz do przechowywania płynów ustrojowych i narządów. Najczęściej spotykanym rodzajem gazu jest tlen medyczny, który jest wykorzystywany podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz wentylacji w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego. Z kolei sprężonym powietrzem nazywamy mieszaninę gazów, która swoim składem nie różni się od zwykłego powietrza wdychanego przez człowieka. Połączenie azotu i tlenu znajduje najczęściej zastosowanie jako nośnik anestetyczny oraz napęd sprzętu medycznego. Instalacje gazów medycznych są wyposażone również w podtlenek azotu, który jest powszechnie stosowany jako środek znieczulający i przeciwbólowy.
Instalacja gazów medycznych – budowa
System gazów medycznych opiera się na trzech źródłach zasilania (podstawowym, awaryjnym oraz rezerwowym), które zapewniają pełną jego funkcjonalność nawet w przypadku awarii poszczególnych układów. Tlen, powietrze oraz gazy techniczne, które odpowiadają za prawidłowe działanie sprzętu medycznego, muszą być dostępne do użytku w każdej chwili. Mają one kluczowe znaczenie w przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjenta, dlatego przepisy dotyczące gazów medycznych ściśle określają budowę całej instalacji.
Rury doprowadzające do sal zabiegowych instalację podtlenku azotu, tlenu i sprężonego powietrza powinny być wykonane z miedzi i jej stopów, natomiast punkty poboru gazu należy umieścić w ścianie lub nad łóżkiem chorego. W przypadku instalacji podtlenku azotu oraz tlenu w salach operacyjnych najczęstszym rozwiązaniem jest zamontowanie paneli poboru w kolumnach sufitowych. Sam projekt instalacji, która odpowiada za to skąd się bierze tlen w szpitalu, jest uzależniony od możliwości architektonicznych, rodzaju użytego sprzętu oraz samego sposobu wykonania. Procedury i wymogi są jednak w każdym przypadku takie same, dzięki czemu istnieje niemal stuprocentowa gwarancja sprawnego punktu poboru gazów w każdej placówce medycznej.
Próżnia – definicja i sposób wykorzystania
Zastosowanie tlenu jest ściśle związane z jego wpływem na organizm człowieka. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku instalacji próżni w szpitalu. Jej działanie opiera się na sprężaniu powietrza, czyli tworzeniu podciśnienia służącego do odprowadzania śluzu lub innych płynów ustrojowych. Instalacja ta zatem spręża gazy, którymi najczęściej są mieszanki powietrza przypominające to atmosferyczne, używając przy tym specjalnego agregatu składającego się z pomp. Panele poboru próżni są umiejscowione w tych samych miejscach co reszta gazów medycznych, dlatego najczęściej spotykane są jako wbudowane w ścianę systemy.