Poszukiwanie idealnego i najtańszego sposobu na ogrzanie domu może być dla właścicieli wielu nieruchomości prawdziwym wyzwaniem. Porównywanie cen, kaloryczności paliwa, rozwiązań dotyczących konieczności remontu nieustannie spędza im sen z powiek. Jednak wcale nie musi tak być. Spieszymy z pomocą i przedstawiamy zalety ogrzewania propanem. To najbardziej ekonomiczne rozwiązanie grzewcze, którego montaż z profesjonalną ekipą przebiega szybko i bezproblemowo. Objaśnimy, dlaczego ogrzewanie propanem się opłaca.

Inwestycja początkowa w ogrzewanie propanem – szybki zwrot w oszczędnościach

Decydując się na konkretną metodę ogrzewania każdy inwestor liczy się z koniecznością poniesienia kosztów inwestycji początkowej. W zależności od wybranego systemu grzewczego koszty te mogą być większe bądź mniejsze. W przypadku gazu propan najważniejsze koszty to zakup kotła kondensacyjnego oraz zbiornika na gaz, a także wykonanie zewnętrznej instalacji gazowej. Jednak to, co jest zdecydowanie ważniejsze, to informacja o tym, kiedy poniesione koszty się zwrócą. Mówimy o zwracaniu się kosztów inwestycji w kontekście oszczędności, jakie przynosi dana forma ogrzewania.

Gaz propan jest wyjątkowo opłacalną metodą ogrzewania, a co za tym idzie oszczędności są znaczne. Konkretne kwoty uzależnione są od rejonu kraju, gdyż ceny surowca nieco się różnią, a także od dotychczas stosowanej formy ogrzewania, w odniesieniu do której będziemy obliczać oszczędności. Jednak najczęściej całkowity zwrot kosztów poniesionych w związku z zaopatrzeniem domu w zbiornikową instalację gazową następuje maksymalnie po 1,5 roku. Jest to bardzo dobry wynik. Po tym czasie ogrzewanie propanem to czysta oszczędność.

Niskie ceny propanu – jak i kiedy tankować?

Innym aspektem, według którego możemy określać opłacalność metody grzewczej, są ceny samego paliwa. Gaz propan od wielu lat jest jednym z najtańszych paliw opałowych. Prawdą jest, że ceny te wahają się na przestrzeni roku. Jednak bez trudu można zobaczyć pewną prawidłowość i na tej podstawie tankować przydomowy zbiornik tylko w okresie, kiedy ceny są najniższe. Jak to zrobić?

Należy zwrócić uwagę, że ceny gazu propan rosną tuż przed rozpoczęciem i w trakcie okresu grzewczego. Oznacza to, że w okresie jesienno-zimowym ceny tego surowca są najwyższe, a jego zakup najmniej opłacalny. Koszty zakupu propanu ponownie spadają, gdy sezon grzewczy dobiega końca, a zapotrzebowanie na paliwa opałowe zmniejsza się. Tym samym w okresie wiosenno-letnim z powodzeniem można kupować gaz po najniższej i jednocześnie bardzo atrakcyjnej cenie.

Różnice cen w poszczególnych okresach wahają się, w zależności od roku i rejonu Polski, od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu groszy na litr. Wydaje się, że nie jest to dużo, jednak jeśli tankujemy zbiornik o pojemności 2700 litrów, który wypełniamy w 80% jego pojemności to te kilkadziesiąt groszy za litr pozwoli otrzymać znaczące oszczędności. Tak więc tankując gaz wyłącznie w okresie wiosenno-letnim obniżamy koszty ogrzewania i zwiększamy opłacalność tego rozwiązania grzewczego.

Wydajnie znaczy taniej – opłacalne ogrzewanie propanem

Oprócz ceny surowca na opłacalność metody ogrzewania wpływa jeszcze wydajność samego paliwa. Najprościej można to przedstawić tak, że jeśli najtańsze paliwo jest najmniej wydajne, a to najdroższe jest z kolei najbardziej kaloryczne energetycznie, to okazuje się, że tanio nie zawsze znaczy lepiej i bardziej ekonomicznie.

Na szczęście w przypadku gazu propan mamy do czynienia z paliwem tanim i wydajnym. Oznacza to, że możemy spalić mniej propanu, aby otrzymać odpowiednią ilość ciepła do ogrzania całego domu. Dodatkowo możemy zwiększyć wydajność, a tym samym opłacalność całego układu stosując nowoczesne piece kondensacyjne. Dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji, czyli skraplania pary wodnej, odzyskują one część ciepła zgromadzonego w spalinach, a tym samym zmniejszają zużycie samego gazu. Wynika z tego jasno, że gaz propan jest najbardziej ekonomicznym i najbardziej opłacalnym sposobem na ogrzanie domu podczas zimowych mrozów.

 

Pozycjonowanie stron Warszawa

Comments are closed.

You may also like